Çalışma İzni İşlemleri - Metropol Uluslararası Danışmanlık

Çalışma İzni İşlemleri

62

Sık Sorulan Sorular…

Soru: Çalışma iznim bitmek üzere, bu durumda ikamet izni başvurusu yapabilir miyim?

Cevap: Çalışma izni bitmeden önce son 60 gün içinde amaca uygun bir ikamet izni için başvuru yapılması gerekmektedir.

Soru: Çalışma izni çıktıktan sonra ek olarak ikamet izni almak gerekli mi?

Cevap: Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafınca ya da kendi mevzuatı içerisinde çalışma izni vermeye yetkili bir kamu kurum ve kuruluşları tarafınca verilen çalışma izinleri, geçerli oldukları süre boyunca ikamet izni olarak kabul edilmektedir. Çalışma izninin sona erdiği tarih, aynı anda ikamet izninin de bitiş tarihi olarak kabul edilmektedir. Çalışma izninin süresi sona erdiği halde süreyi uzatmayan ya da yeni durumuna uygun bir ikamet izni almayan yabancı uyruklu kişiler, ikamet izni ihlali yapmış sayılmaktadırlar. Yani çalışma izniniz çıktıktan sonra ek olarak ikamet izni almanız gerekmemektedir, ancak izin sürenize dikkat etmeli ve Türkiye’deki yasal statünüzü korumak için zamanlı şekilde yenilemelisiniz.

Hedefler, değişimin yönünü kendi lehinize kontrol etmenizi sağlar.

Abdullah Çopur Uzman

 

Reklam-Sigorta-Vatandaşlık-750-130

Soru: Çalışma izni iptal olduğunda ikamet izni de iptal olur mu?

Cevap: Çalışma izinleri ikamet izni yerine sayıldığından ötürü, çalışma izninin süresi devam ettiği sürece ek olarak ikamet izni alınması gerekmemektedir. Fakat çalışma izninin süresinin dolması halinde yabancı uyruklu kişinin ikamet izni gibi on (10) gün daha yasal hakkı olmaktadır ve bu süre içerisinde amacına uygun bir ikamet iznine başvuru yapması gerekmektedir. Eğer yabancı uyruklu kişinin hem çalışma izni hem de ikamet izni belgesi var ise, çalışma izni iptal olması durumunda ikamet izni iptal olmamakta ve yasal kalış hakkı sağlamaya devam etmektedir. Yabancı uyruklu kişi, ikamet izni süresinin sonuna kadar Türkiye’de yasal olarak kalabilir.

Soru: Çalışma iznim var. Bu izinle Türkiye’de eğitim görebilir miyim?

Cevap: Çalışma iznine sahip olan yabancı uyruklu bir kişinin öğrenci ikameti izni alabilme koşullarının ortaya çıkması durumunda, kişi hali hazırdaki çalışma izni ile öğrenci ikameti izninin sağladığı haklardan faydalanabilmektedir.

Soru: Çalışma iznine başvuru yapabilmek için en az kaç ay ya da kaç yıl ikamet izni süresine sahip olmalıyım?

Cevap: Yasal düzenlemeler çerçevesinde, yurt dışından başvuru yapma hakkı tanınanlar hariç olmak üzere, Türkiye’den yapılacak çalışma izin başvurularında belirli bir süre aranmaktadır. Geçmişe dönük şekilde en az 6 (altı) ay süresi bulunan (Turizm amaçlı alınan kısa dönem ikamet izni hariç olmak üzere) ve halen geçerli bir oturum iznine sahip olunması halinde çalışma izni işlemleri için Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na müracaat edilebilir.

Soru: Çalışma izninin oturum izni sayılmasıyla birlikte yabancı uyruklu kişinin herhangi bir bildirimde bulunması gerekli mi?

Cevap: 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu madde 27’ye (yirmi yedi) göre çalışma izni ve çalışma izin muafiyet teyit evrağı ikamet izninin yerine geçmektedir. Çalışma izni alan söz konusu yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’ye giriş tarihlerinden itibaren 20 (yirmi) iş günü içerisinde bulundukları ilin Göç İdaresine kayıt yaptırmak zorundadırlar.

Soru: Geçici koruma kapsamındayım, bu şekilde çalışma izni alabilir miyim?

Cevap: Geçici koruma sağlanan yabancı uyruklu kişiler, geçici koruma kimlik belgelerinin düzenlendiği tarihten 6 (altı) ay sonra çalışma izni ya da çalışma izni muafiyeti almak için başvuru yapabilirler.

Soru: Türkiye’de mülteci statüsünde bulunuyorum, çalışma izni almam mümkün mü?

Cevap: Mülteci ya da ikincil koruma statü sahibi yabancı uyruklu kişiler, (çalışamayacağı iş ve mesleklere dair diğer mevzuatta yer almakta olan hükümler saklı kalmak kaydı ile) statünün alınmasından başlayarak bağımlı ya da bağımsız olarak çalışabilirler. Mülteci ya da ikincil koruma statü sahibi kimlik belgesi, çalışma izninin yerine de geçer ve bu durum kimlik belgesinde yazılmaktadır.

Soru: Türkiye’de öğrenci olarak bulunuyorum. Çalışma izni alabilir miyim? Bu izni almak için nereye başvuracağım?

Cevap: Türkiye’de öğrenim gören lisans, ön lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencileri, çalışma izni almak kaydı ile çalışabilirler. Fakat ön lisans ile lisans öğrencileri için çalışma hakkı, ilk yıllarından sonra başlar ve ilgili kanun ile düzenlenir. Tüm başvurular Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na yapılmaktadır.

Soru: Türkiye’de öğrenim görmekte olan yüksek lisans ve doktora öğrencisi kişiler çalışma iznine başvuruda bulunabilir mi?

Cevap: Türkiye’de öğrenim görmekte olan yüksek lisans ve doktora öğrencisi kişiler, çalışma izni aldıkları takdirde çalışabilmektedirler. Çalışma izni alan bu öğrenciler, çalışma izinlerinin geçerli olduğu süre içerisinde öğrenci ikameti izni alma yükümlülüğünden muaf tutulmaktadırlar. Ancak yabancı kişi, çalışma izninin süresi bittiğinde ya da çalışma izni uzatılmadığında tekrar öğrenci ikamet izni alarak Türkiye’deki yasal statüsünü korumalıdır.

Soru: Yabancı futbolcular için çalışma izni almak gerekli mi?

Cevap: Türkiye Futbol Federasyonu ya da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafınca talepleri uygun bulunan yabancı uyruklu futbolcular ile diğer sporcular ve antrenörlerin sözleşmeleri süresi boyunca çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır.

Danışma Hattı!

Çalışma İzni İşlemleri

ile ilgili her türlü sorularınız ve hukuki danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Cep - WhatsApp - imo - Telegram | +90 553 598 8183 | +90 533 574 2550 | +90 532 067 7050 | +90 546 456 2469

Bilgilendirme!

Bu sitede bulunan her türlü bilgi, yazı ve yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle işbu web sitesinde bulunan herhangi bir bilgi, haksız rekabet yaratıldığı şeklinde algılanmamalı ve yorumlanmamalıdır.

Web sitesinin içinde yer alan tüm bilgi ve materyaller sadece bilgilendirme amaçlı olup, bunların tamamına veya bir kısmına dayanılarak yapılan işlemlere, eylemlere ve bunların sonuçlarına ilişkin hiçbir sorumluluk kabul edilmez. Söz konusu bilgilerin aktarılması ile hiçbir şekilde kullanıcılar ve web tarayıcıları ile Metropol arasında bir danışman-müşteri ilişkisi yaratılması amaçlanmamıştır ve bilgilerin bu kişilerce alınması hiçbir şekilde bu yönde bir ilişki oluşturmayacaktır. Okuyucular hiçbir şekilde, mevcut duruma ve özelliklerine ilişkin olarak uygun hukuki veya başka herhangi bir profesyonel görüş almadan, web sitesinde yer alan herhangi bir hususa dayanarak bir eylemde bulunmamalıdır. Ofisimiz, bu web sitesi aracılığıyla ulaşılan üçüncü kişilere ait içeriklerden hiçbir şekilde sorumlu değildir.

HİZMET TALEBİ

    Adınız/Firmanız

    Email

    Telefon

    Alan

    Konu

    Müsait Olduğunuz Vakit

    Talebiniz alındıktan sonra en kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

    Yoruma kapalı.

    Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır. Çerez kullanımı politikamız için Çerez Politikası sayfamızı ziyaret ediniz... Tamam Gözat