Çalışma İzni | E-Randevu | İkamet İzni | Deport

Mahalle Kapatma Duyurusu Hk.

Türkiye’de 781 mahalle yabancılara ikamete kapatıldı

Türkiye’nin bazı illerindeki toplam 781 mahalle, yeni yabancı kaydı işlemlerine kapatıldı. Kapatılan mahallelerdeki kayıt işlemleri yeni doğan ve çekirdek aile birleşimi durumlarında yapılabilecek.

İçişleri Bakanı, 1 Temmuz itibarıyla mahallelerde ikamet edebilecek yabancı oranının yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürüleceğini, 1200 mahallenin ikamete kapatılacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı duyuruya göre “Ülkemizde çeşitli bölgelerdeki yabancı yoğunluğu göz önünde bulundurularak Bakanlığımızca daha önce belirli illerimizdeki 781 mahalle yeni doğan ve çekirdek aile birleşimi dışında geçici koruma kaydına, uluslararası koruma kaydına, ikamet iznine, geçici koruma veya uluslararası koruma ile ikamet izni kapsamındaki yabancıların ikamet ili değişikliği yapılması işlemlerine kapatılmıştır. 1 Temmuz 2022 itibariyle kapalı mahalle sayısı 1169’a çıkarılmış olup kapalı mahalleler ekte yer almaktadır”. (EK: Kapalı Mahalleler)

İSTANBUL İLİNDE KAPATILAN MAHALLE LİSTESİ

541 İstanbul Avcılar DENİZKÖŞKLER MAHALLESİ
542 İstanbul Avcılar MERKEZ MAHALLESİ
543 İstanbul Avcılar GÜMÜŞPALA MAHALLESİ
544 İstanbul Bahçelievler ŞİRİNEVLER MAHALLESİ
545 İstanbul Başakşehir İKİTELLİ OSB MAHALLESİ
546 İstanbul Başakşehir ZİYA GÖKALP MAHALLESİ
547 İstanbul Beşiktaş YILDIZ MAHALLESİ
548 İstanbul Beylikdüzü BEYLİKDÜZÜOSB MAHALLESİ
549 İstanbul Beyoğlu KOCATEPE  MAHALLESİ
550 İstanbul Beyoğlu ŞEHİT MUHTAR  MAHALLESİ
551 İstanbul Beyoğlu BÜLBÜL  MAHALLESİ
552 İstanbul Beyoğlu ÇUKUR  MAHALLESİ
553 İstanbul Beyoğlu KAMER HATUN  MAHALLESİ
554 İstanbul Beyoğlu KALYONCU KULLUĞU MAHALLESİ
555 İstanbul Beyoğlu YENİŞEHİR  MAHALLESİ
556 İstanbul Beyoğlu KATİPMUSTAFA ÇELEBİ MAHALLESİ
557 İstanbul Beyoğlu BOSTAN  MAHALLESİ
558 İstanbul Beyoğlu ASMALI MESCİT  MAHALLESİ
559 İstanbul Esenyurt KOZA MAHALLESİ
560 İstanbul Esenyurt YEŞİLKENT MAHALLESİ
561 İstanbul Esenyurt ZAFER MAHALLESİ
562 İstanbul Esenyurt PİRİ REİS MAHALLESİ
563 İstanbul Esenyurt GÖKEVLER MAHALLESİ
564 İstanbul Esenyurt AKEVLER MAHALLESİ
565 İstanbul Esenyurt SULTANİYE MAHALLESİ
566 İstanbul Esenyurt BAĞLARÇEŞME MAHALLESİ
567 İstanbul Fatih MİMAR KEMALETTİN MAHALLESİ
568 İstanbul Fatih MESİHPAŞA MAHALLESİ
569 İstanbul Fatih SARAÇ İSHAK MAHALLESİ
570 İstanbul Fatih MUHSİNE HATUN MAHALLESİ
571 İstanbul Fatih BALABANAĞA MAHALLESİ
572 İstanbul Fatih MİMAR HAYRETTİN MAHALLESİ
573 İstanbul Fatih NİŞANCA MAHALLESİ
574 İstanbul Fatih KEMALPAŞA MAHALLESİ
575 İstanbul Fatih KATİP KASIM MAHALLESİ
576 İstanbul Fatih İSKENDERPAŞA MAHALLESİ
577 İstanbul Fatih MOLLA GÜRANİ MAHALLESİ
578 İstanbul Fatih MOLLA HÜSREV MAHALLESİ
579 İstanbul Fatih AKŞEMSETTİN MAHALLESİ
580 İstanbul Küçükçekmece BEŞYOL MAHALLESİ
581 İstanbul Küçükçekmece KÜÇÜKÇEKMECE İKİTELLİOSB MAHALLESİ
582 İstanbul Küçükçekmece MEHMET AKİF MAHALLESİ
583 İstanbul Sarıyer MASLAK MAHALLESİ
584 İstanbul Şile MEŞRUTİYET MAHALLESİ
585 İstanbul Şişli İNÖNÜ MAHALLESİ
586 İstanbul Şişli ERGENEKON MAHALLESİ
587 İstanbul Şişli MECİDİYEKÖY MAHALLESİ
588 İstanbul Şişli CUMHURİYET MAHALLESİ
589 İstanbul Tuzla AYDINLI-KOSB MAHALLESİ
590 İstanbul Ümraniye DUDULLU OSB MAHALLESİ
591 İstanbul Zeytinburnu MALTEPE MAHALLESİ
592 İstanbul Zeytinburnu YENİDOĞAN MAHALLESİ
593 İstanbul Zeytinburnu NURİPAŞA MAHALLESİ
594 İstanbul Zeytinburnu YEŞİLTEPE MAHALLESİ

 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye’nin bazı illerindeki toplam 781 mahallenin, yeni yabancı kaydı işlemlerine kapatıldığını açıkladı. Uygulama kapsamında Şanlıurfa’da 124, Gaziantep’te 117, Hatay’da 76, Kilis’te 75, Adana’da 50, Mersin’de 39, İstanbul’da 35, Mardin’de 35 mahalle kayıtlara kapatıldı.

Bazı mahalleleri yabancıların kayıt işlemlerine kapatılan diğer iller ise şöyle:

Adıyaman (12), Afyonkarahisar (13), Ağrı (1), Aksaray (9), Ankara (13), Antalya (3), Bartın (1), Batman (2), Bayburt (1), Bilecik (2), Bingöl (1), Bolu (7), Burdur (4), Bursa (10), Çanakkale (6), Çankırı (5), Çorum (5), Denizli (1), Diyarbakır (2), Elazığ (5), Eskişehir (1), Iğdır (1), Isparta (4), İzmir (13), Kahramanmaraş (20), Karabük (6), Kastamonu (4), Kayser (7), Kırklareli (1), Kırşehir (2), Konya (9), Kütahya (2), Malatya (7), Manisa (1), Muğla (1), Muş (1), Nevşehir (13), Niğde (5), Osmaniye (7), Samsun (3), Sinop (1), Sivas (3), Trabzon (1), Uşak (3), Yalova (3), Yozgat (1).

KAYIT İŞLEMİ, YENİ DOĞAN VE ÇEKİRDEK AİLE BİRLEŞİMİNDE YAPILACAK

Kapatma uygulaması, geçici koruma ile uluslararası koruma kayıtları, ikamet izinleri ve yabancıların ikamet ili değişikliği işlemlerini kapsıyor. Kapatılan mahallelerdeki kayıt işlemlerinin yalnızca yeni doğan ve çekirdek aile birleşimi durumlarında yapılacağı belirtildi.

TURİZM AMAÇLI İKAMET İZNİ TALEPLERİ HK.

Göç Politikası çerçevesinde yeni bir önlem olarak taksicilere yabancı yolcuların il dışı seyahat izin belgelerinin kontrolü yükümlülüğü getirildi. Ayrıca tır parklarına kamera sistemi kurulmasının ve tır parklarında fiziki güvenlik tedbirleri alınmasının zorunlu hale getirildiği açıklandı.

İkamet izni sahibi tüm yabancıların biyometrik verilerinin alındığını anlatan İçişleri Bakanı, şu bilgileri paylaştı:

“Öğrenim vizesi ve tıbbi tedavi vizesi alarak ülkemize giriş yapanların turizm amaçlı ikamet izni talepleri reddedilmektedir. Burada da iki kaçak yol var: Öğrenci vizesi veya sağlık vizesiyle geliyor, sonra ikamet vizesine başvuruyor, bu iki yolu tıkadık. Başka bir vize vermiyoruz, istismar alanını kesmiş olduk. 10 Şubat 2022 tarihinden itibaren ülkemize giriş yaparak ilk defa turizm amaçlı ikamet izni talep eden yabancıların başvurularını reddediyoruz. Düşük tutarla konut edinerek ikamet izni alınmasını önlemek adına büyükşehirlerde 75 bin, diğer şehirlerde 50 bin dolar karşılığı gelen Türk lirası altındaki tapu satışlarına ikamet izni verilmiyor. Sahte kira kontratlarının önlenmesi amacıyla yabancıların ikamet izni taleplerinde noterden kimlik onaylı kira sözleşmeleri istenmektedir. İkamet izni sahibi yabancıların yaptırmak zorunda olduğu özel sağlık sigortalarında sahteciliği önlemek adına sistemsel kontrol mekanizması getirilmiş ve işlevsel hale getirilerek sağlık sistemimize olası yükleri azaltılmıştır.”

Açıklamada ayrıca “Türk soylu Bulgaristan, Yunanistan, Ahıska ve Uygur Türklerine 8 yıl kesintisiz ikamet etme şartı aranmaksızın ve harca tabi tutmaksızın uzun dönem ikamet izni verilmekte olup Kırım Tatar Türklerine de uzun dönem ikamet vermeye başlıyoruz. Ayrıca Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tahliye edilerek ülkemize gelişleri sağlanan Ahıska ve Kırım Tatarı 3 bin 326 soydaşımızın 6 ilimizde bulunan merkezlerde barınma ve her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kararı 4 Haziran’da yayımlandı, Bitlis Ahlat’ta 1000 Ahıska Türkü aileyi iskan edeceğiz” denildi.

Danışma Hattı!

Mahalle Kapatma Duyurusu Hk.

ile ilgili her türlü sorularınız ve hukuki danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Cep - WhatsApp - imo - Telegram | +90 553 598 8183 | +90 533 574 2550

Bilgilendirme!

Bu sitede bulunan her türlü bilgi, yazı ve yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle işbu web sitesinde bulunan herhangi bir bilgi, haksız rekabet yaratıldığı şeklinde algılanmamalı ve yorumlanmamalıdır.

Web sitesinin içinde yer alan tüm bilgi ve materyaller sadece bilgilendirme amaçlı olup, bunların tamamına veya bir kısmına dayanılarak yapılan işlemlere, eylemlere ve bunların sonuçlarına ilişkin hiçbir sorumluluk kabul edilmez. Söz konusu bilgilerin aktarılması ile hiçbir şekilde kullanıcılar ve web tarayıcıları ile Metropol arasında bir danışman-müşteri ilişkisi yaratılması amaçlanmamıştır ve bilgilerin bu kişilerce alınması hiçbir şekilde bu yönde bir ilişki oluşturmayacaktır. Okuyucular hiçbir şekilde, mevcut duruma ve özelliklerine ilişkin olarak uygun hukuki veya başka herhangi bir profesyonel görüş almadan, web sitesinde yer alan herhangi bir hususa dayanarak bir eylemde bulunmamalıdır. Ofisimiz, bu web sitesi aracılığıyla ulaşılan üçüncü kişilere ait içeriklerden hiçbir şekilde sorumlu değildir.

HİZMET TALEBİ

  Adınız/Firmanız

  Email

  Telefon

  Alan

  Konu

  Müsait Olduğunuz Vakit

  Talebiniz alındıktan sonra en kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

  Yorumlar