Türkiye’de Doğan Çocuklar TC Vatandaşı Olabilir mi? -

Türkiye’de Doğan Çocuklar TC Vatandaşı Olabilir mi?

197

Türkiye’de Doğan Çocuklar

Türkiye’de doğan çocukların TC Vatandaşı olup olamayacakları anne veya babasının durumuna bağlıdır. Türkiye’de doğan çocuğun TC vatandaşı olabilmesi için anne veya babadan herhangi birisinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. TC vatandaşlığı doğum esasına göre değil soy esasına göre kazanılır.

Yani hem annesi hem babası yabancı olan çocuğun Türkiye’de doğması ona TC vatandaşlığı kazandırmaz.

Aile Bağına Göre Vatandaşlık

Afganistan Post-728-90

Aile ile kazanılan vatandaşlık, çocuğun doğumu anında soy bağı ile bağlı bulunduğu Türk vatandaşı anne veya babanın vatandaşlığını kazanmasını ifade eder. Yani anne veya baba TC vatandaşı ise TC vatandaşı olabilir.

Aile bağı ile Türk vatandaşlığının kazanılmasında; anne veya babadan yalnız birinin, doğum anında Türk vatandaşı olması yeterli olup diğerinin yabancı bir devlet vatandaşı olması Türk vatandaşlığının kazanılmasında herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Reklam-Sigorta-Vatandaşlık-750-130

Yurtdışında Doğan Ve 18 Yaşını Tamamlayan Çocuklar İçin Vatandaşlık

Yurtdışında doğmuş ve 18 yaşını doldurmuş ama doğumu Türk makamlarına bildirilmemiş olanlar için aile kütüğüne kayıt ve vatandaşlık hakkı kazanmaları için başvuru yapmaları gerekir. 5901 sayılı kanunun 7.maddesine göre;

  1. Türkiye içinde veya Türkiye dışında TC vatandaşı anne ve babadan aile birliği içinde doğan (yani arada resmi nikahın olduğu durumlarda) çocuk TC vatandaşıdır
  2. Anne Türk vatandaşı ama baba yabancı ve arada resmi nikah yok olsa bile doğan çocuk Türk vatandaşıdır
  3. Baba Türk vatandaşı ama anne yabancı ve arada resmi nikah yok ise soy bağı kurulması durumunda (babalık davası veya tanıma) çocuk Türk vatandaşlığı kazanabilir.

Danışma Hattı!

Türkiye’de Doğan Çocuklar TC Vatandaşı Olabilir mi?

ile ilgili her türlü sorularınız ve hukuki danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Cep - WhatsApp - imo - Telegram | +90 553 598 8183 | +90 533 574 2550 | +90 532 067 7050 | +90 546 456 2469

Bilgilendirme!

Bu sitede bulunan her türlü bilgi, yazı ve yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle işbu web sitesinde bulunan herhangi bir bilgi, haksız rekabet yaratıldığı şeklinde algılanmamalı ve yorumlanmamalıdır.

Web sitesinin içinde yer alan tüm bilgi ve materyaller sadece bilgilendirme amaçlı olup, bunların tamamına veya bir kısmına dayanılarak yapılan işlemlere, eylemlere ve bunların sonuçlarına ilişkin hiçbir sorumluluk kabul edilmez. Söz konusu bilgilerin aktarılması ile hiçbir şekilde kullanıcılar ve web tarayıcıları ile Metropol arasında bir danışman-müşteri ilişkisi yaratılması amaçlanmamıştır ve bilgilerin bu kişilerce alınması hiçbir şekilde bu yönde bir ilişki oluşturmayacaktır. Okuyucular hiçbir şekilde, mevcut duruma ve özelliklerine ilişkin olarak uygun hukuki veya başka herhangi bir profesyonel görüş almadan, web sitesinde yer alan herhangi bir hususa dayanarak bir eylemde bulunmamalıdır. Ofisimiz, bu web sitesi aracılığıyla ulaşılan üçüncü kişilere ait içeriklerden hiçbir şekilde sorumlu değildir.

HİZMET TALEBİ

    Adınız/Firmanız

    Email

    Telefon

    Alan

    Konu

    Müsait Olduğunuz Vakit

    Talebiniz alındıktan sonra en kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

    Yoruma kapalı.

    Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır. Çerez kullanımı politikamız için Çerez Politikası sayfamızı ziyaret ediniz... Tamam Gözat