Çalışma İzni | E-Randevu | İkamet İzni | Deport

Yabancılar 4857 Sayılı İş Kanununa Tabi midir?

Günümüzde yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında , işçinin vatandaşlığına ilişkin herhangi bir sınırlama öngörülmemiştir. Bu doğrultuda, çalışma izni alan yabancıların Türkiye’de 4857 sayılı kanuna tabi olarak çalışabilmesi olanaklıdır.

 Türk hukukunda özel kanunlar vasıtasıyla yabancıların bazı meslek, sanat ve iş kollarında çalışmalarına birtakım sınırlamalar getirilmiştir. Ayrıca, 6735 sayılı Kanun’un 9. maddesinin 1. fıkrasının (ç) bendinde, diğer kanunlarda Türk vatandaşlarına hasredilen iş ve meslekler için yapılan çalışma izni başvurularının reddedileceği belirtilmiştir.

Yabancılara yasak olan mesleklerin icrası dışında kalan ve 4857 sayılı İş Kanununu kapsamına giren her türlü işler açısından Yabancılar ile Türk Vatandaşları arasında herhangi bir ayrım yoktur. Buna göre yabancı ülke vatandaşları da İş Kanunu ve ilgili tüm mevzuatın sağladığı hakları kullanabilmekte, ödenmeyen tazminat ve alacaklarını doğrudan veya mahkeme yoluyla talep edebilmektedir.

Süresiz ya da süreli çalışma iznine sahip olan yabancı işçilerin ortak özelliği bir işverene bağlı olarak çalışmakta olmalarıdır. Böyle bir durumda yabancı çalışan kişiler, İş Kanunu kapsamına alınırlar. İş Kanunu kapsamına giren yabancı işçiler de kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olurlar.

Bir yıldan az çalışmış olan yabancı işçilerin kıdem tazminatı almaya hakları olmaz. Yani, çalışma izni alan yabancının kıdem tazminatı alabilmesi için o iş yerinde 360 günden yani bir yıldan fazla kıdeminin olması gerekmektedir.

Mesleklerin icrası, çalışma hayatı ve kuralları, çalışma izni ve yasal tüm haklarınız için HUKUK servimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Danışma Hattı!

Yabancılar 4857 Sayılı İş Kanununa Tabi midir?

ile ilgili her türlü sorularınız ve hukuki danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Cep - WhatsApp - imo - Telegram | +90 553 598 8183 | +90 533 574 2550

Bilgilendirme!

Bu sitede bulunan her türlü bilgi, yazı ve yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle işbu web sitesinde bulunan herhangi bir bilgi, haksız rekabet yaratıldığı şeklinde algılanmamalı ve yorumlanmamalıdır.

Web sitesinin içinde yer alan tüm bilgi ve materyaller sadece bilgilendirme amaçlı olup, bunların tamamına veya bir kısmına dayanılarak yapılan işlemlere, eylemlere ve bunların sonuçlarına ilişkin hiçbir sorumluluk kabul edilmez. Söz konusu bilgilerin aktarılması ile hiçbir şekilde kullanıcılar ve web tarayıcıları ile Metropol arasında bir danışman-müşteri ilişkisi yaratılması amaçlanmamıştır ve bilgilerin bu kişilerce alınması hiçbir şekilde bu yönde bir ilişki oluşturmayacaktır. Okuyucular hiçbir şekilde, mevcut duruma ve özelliklerine ilişkin olarak uygun hukuki veya başka herhangi bir profesyonel görüş almadan, web sitesinde yer alan herhangi bir hususa dayanarak bir eylemde bulunmamalıdır. Ofisimiz, bu web sitesi aracılığıyla ulaşılan üçüncü kişilere ait içeriklerden hiçbir şekilde sorumlu değildir.

HİZMET TALEBİ

  Adınız/Firmanız

  Email

  Telefon

  Alan

  Konu

  Müsait Olduğunuz Vakit


  Talebiniz alındıktan sonra en kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

  Yorumlar